На травневі свята делегація Асоціації підприємств в сфері поводження з небезпечними відходами відвідала м. Таллін (Естонія). Під час робочого візиту було вивчено систему збирання небезпечних відходів від населення. Це питання особливо гостро стоїть в українських містах, то ж не дивно, що наші експерти обрали саме цю тему.

В Таллінні паралельно працює відразу кілька систем збирання таких відходів у населення:

  1. Постійно діючі пункти збору:

На відкритих площадках (зазвичай паркінги при супермаркетах) встановлено пункти збирання корисної вторинної сировини та небезпечних відходів на безоплатній основі. На фото Ви можете побачити, що під небезпечні відходи влаштовано два морських контейнери для зберігання інертних небезпечних відходів та небезпечних відходів, що мають високий рівень горючості. Контейнери функціонують 2 рази на тиждень. Корисна сировина збирається 24 години 7 днів на тиждень. Площадка збирання відходів обладнана системою відео нагляду. Варто відзначити, що рівень відповідальності громадян настільки високий,  що левова частка відходів потрапляє в ті точки проекту, де їх очікують організатори.

https://www.tallinn.ee/rus/Stantsii-po-priemu-othodov

  1. Адресна програма збирання (Круги сбора):

Муніципалітет міста уклав угоду із ліцензіатом-утилізатором з метою збирання небезпечних відходів від населення. Збирання відбувається двічі на рік з масованою інформаційною програмою за декілька тижнів до запланованої дати. У визначений та анонсований заздалегідь час на позначену адресу прибуває ліцензований транспорт на заплановане місце. Зазвичай, час приймання відходів складає 20 хвилин. Дистанція між точками збирання відходів складає 6-8 кілометрів. Зібрані відходи доставляються на базу утилізатора, зважуються по групах відходів: електричні відходи, фарма, лакофарбова група, ртуть місткі відходи тощо.

За межами Талліна наші експерти зустрічали й інші системи збирання небезпечних відходів: В заздалегідь анонсовану дату мешканці невеличких містечок виставляють свої небезпечні відходи над дорогою біля своєї оселі, а ліцензований транспорт проїжджає маршрутом і забирає такі відходи на відповідне поводження. Таке рішення достатньо ефективне для малих населених пунктів.

https://www.tallinn.ee/rus/Krug-sbora

Висновок: лише стала сентенція між місцевою владою та відповідальним населенням дає шанс довкіллю не бути забрудненим високотоксичними речовинами, що використовуються у побуті.

https://www.tallinn.ee/rus/othod