Хочу поділитися власним досвідом розбиття термометра в умовах квартири. Треба відмітити, що термометр у футлярі розбивається також легко, як і без нього. Так трапилося, що при падінні, мій термометр розбився на дві частини: колба із шкалою та колба з основною масою ртуті. При чому, колбу із ртуттю знайти не вдалося. Варто сказати, що аварія трапилася у на вечір суботи.

Перше, що я зробив – відкрив вікно, що ближче за інщі було розташоване до місця падіння. Після того, на ноги вдягнув целофанові пакети, аби не забруднити взуття. Маю позначити, що факт розбиття термометра викликав певну паніку у мойому розумі. Паніку треба гасити на самому початку. Дії з побутової демеркуризації терба провадити із тверезим розумом.

Так сталося, що в зоні можливого ураження потрапив новий килим. Кімната, де сталася аварія має керамічне покриття по всій площі кімнати. Тож краплям ртуті не було де загубитися. У пошуках колби з основною масою ртуті було вручну оглянуті вазони з рослинами та килим. Пошуки нічого не дали, то ж килим був загорнутий у поліетиленовий мішок та винесений у підсобне приміщення.

Коли решта родини прийшла до дому, було розглянуте питання про тимчасову евакуацію дитини та дружини та про методи побутової демеркуризації. Прийняли рішення, евакуювати до сусідньої кімнати, яка відокремлена від кімнати, де сталося розбиття. Ту кімнату також активно провітрювали. Важливо, що ми не влаштували протягів при провітрюванні. Друге рішення – помити підлогу із розчином марганцівки (слава Богу, була у аптечці). Ніч ми провели в квартирі, але в іншій відокремленій кімнаті. Ми знали, що пилесмок використовувати вкрай не варто, то ж не застосовували його.

На ранок почалася друга хвиля демеркуризації: знайшов об’яви у інтернеті про продаж хімічних реактивів які застосовуються у побутовій демеркуризації, поїхав та купив на майже 500 гривень набір розчинів під назвою «Пожирач ртуті» та кілька тестерів повітря. Як пізніше виявилося, тестери абсолютно не працюють, розчини – мало ефективні. Другим кроком, були викликані представники Головного управління з питань надзвичайних ситуацій Київської міської державної адміністрації для проведення замірів рівня забруднення. Маю відзначити, що вони прибули достатньо швидко: за кілька годин. До нас прибув фахівець з прибором-аналізатором РА915М, який здатний зробити заміри повітря так і джерело випаровувань. Дорече, така послуга у комерційному режимі коштує від 850 грн., а ці хлопці роблять таке безкоштовно. В результаті було виявлено загальний фон забруднення повітря всієї квартири, включаючи кімнату, де ми ночували та тримали дитину, на рівні 2000 нано грамів на метр кубічний. У двох вазонах виміри показав 9000 нано грам /м3. Заміри винесеного заздалегідь та вибитого зранку на вулиці килиму показав 11000 нано грам /м3. Скоріше за все, колба з основною масою ртуті таки й застрягла у килимі.  В наслідок чого, килим та швабри, які приймали участь у митті підлоги, були завезені на наш промисловий майданчик з утилізації небезпечних відходів (дякую Богові, що працюю в такій структурі). Головною рекомендацією від рятівників КМДА було провітрення та миття підлоги із розчином хлору. Виявляється, що пари хлору нейтралізують пари ртуті.

За три тижні, приїхав до штабу рятівників КМДА за адресою вул. Вишгородська, 21 та залишив заявку на контрольні заміри після проведеної побутової демеркуризації. Я розумів, що хлопці з лабораторії рятівників КМДА вельми задіяні у подібних ситуаціях, тож пояснив, що заявка на остаточні заміри, тож не терміново, як будете в наших краях. За три дні, мені зателефонували про готовність заїхати до нас. В результаті, по всій квартирі показник ртуті у повітрі склав 60-70 нано грам/м3 при граничній нормі у 300 нано грам /м3. Тож результат наших дій нас влаштував.

Хочу додати, що верхній одяг, в якому я вибивав килим має рівень забруднення у 700 нано грам/м3.

Я для себе зробив такий висновок: замінити ртутний термометр на електронний. Вартість якого не перевищує 200 грн, в той час, коли ртутні – 60 грн., а їх утилізація ще 40 грн.

Дорече, рятувальники КМДА дуже відважні та фахові люди, які працюють на одному приладі, єдиному авто та на зарплатню з усіма надбавками у 5-6 тис гривень на місяць.

 

Всім добра та чистого довкілля.