Прийшов час для підведення підсумків заходу, який був проведений Асоціацією підприємств в сфері поводження з небезпечними відходами. Перш за все, хочемо подякувати організаторам заходу компаніі «Бізнес-Форум», учасникам та гостям заходу.

Під час семінару ми намагалися розкрити питання поводження з небезпечними відходами (далі по тексту НВ) якомога ширше. Таким чином, у нас сформувалися 4 основних доповіді:

Про ситуацію на ринку небезпечних відходів доповів Кирило Косоуров. Були позначені основні тренди ринку: Розглянуто основні показники ринку НВ, серед яких останні дані щодо кількості діючих ліцензіатів 265 діючих ліцензій. Негативні тренди: високий рівень недоброякісної конкуренції серед учасників ринку, неадекватно низька відповідальність утворювачів відходів, законодавчі прогалини тощо. Серед позитивних трендів були озвучені готовність проектів законів «Про батарейки» та «Про електроні та електричні відходи», направлення на затвердження Національної стратегії поводження з відходами, зростання кількості збирання певних видів НВ завдяки росту їх ресурсоцінності, збільшення кількості громадських проектів в галузі поводження з НВ. Було окреслено перелік НВ, які поки що не покриваються присутніми в Україні технологіями, а також позначено, що існуючі утилізаційні потужності не задіяні на повну потужність у зв’язку з широкою практикою фіктивних утилізаторів по незаконному захороненні НВ. Крім того, сформульовано основні напрямки для поліпшення ситуації: запровадження розширеної відповідальності виробників та імпортерів продукції, що стає в результаті використання НВ, створення національних та регіональних планів поводження з НВ, забезпечення покриття комунального сектору по збиранню НВ (як варіант через МНС), залучення світового досвіду і головне – припинення політиканства у галузі відходів.

Аналіз документу «Найкращі доступні технології поводження з небезпечними речовинами» було представлено провідним експертом Асоціації –  Євгеном Федоренко. Були розглянути  основні технологічні напрямки сучасних технологій поводження з стійкими органічними забруднювачами. Особливу увагу привернуто до таких питань поводження з НВ: Рекомендовані технології видалення СОЗ, технології лужного відновлення, каталітична деструкція, надкритичне водне окислення, утилізація у аргоновій дуговій плазмі та високочастотній індукційній плазмі, хімічне відновлення у газовій фазі, видалення у обертових пічках тощо.

Про розробки вітчизняних науковців практиків розповів Глєб Рижов – Керівник проектів ТОВ «Еко-Енергопром». Особливо цікавими напрямками стали вітчизняні розробки технології біоремедиації-біодоповнення (НББ-технологія). Ця технологія відкриває нові ефективні шляхи для вирішення широкого спектру проблемних питань з відходами. Крім того була презентована плазма газ-технологія, що здатна перетворювати складні хімічні забруднювачі у горючі гази. Ми щиро зичимо удачі, нашим партнерам, у запровадженні ефективних вітчизняних рішень у очищенні довкілля.

Важливими напрацюваннями була наповнена доповідь Директора ТОВ «НТЦ Флеш-Р» Матвія Рудьковського. Широкий спектр обладнання по утилізації медичних відходів, який виробляє українська компанія, здатний задовільнити потреби лікарень, клінік та інших утворювачів медичних відходів. Перспективними є розробки щодо утилізації біологічних відходів, відходів скотарства. Приємно бачити, що вітчизняні виробники не покладають рук у новітніх розробках. Так наші виробники обігнали вимоги діючого законодавства та створили пересувні установки по утилізації біологічних та клінічних відходів. Маємо надію, що такі новаторські ідеї знайдуть своє застосування у новому законодавстві про поводження з відходами.